اخبار و مقالات

نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار، گیاهی گل دار متعلق به جزیره ماداگاسکار در آفریقا است. با وجود این که این گیاه از خانواده کاکتوس ها نیست ولی نوعی کاکتوس نام گذاری شده است. نخل ماداگاسکار دارای تنه ای ضخیم و چتری از برگ های سبز براق است و جالب است بدانید که این گیاهان به جای این که فتوسنتز را از طریق برگ های خود انجام دهند ، از طریق ساقه های خود انجام می ‎دهند. این گیاهان در صورت نگهداری در باغچه، می‎ توانند تا 6 متر ارتفاع داشته باشند و برگ های آن ها تا 38 سانتی متر طول و 10 سانتی متر عرض می ‎رسند. در این قسمت از نمناک به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری این گیاه خواهیم پرداخت.

نیازهای مراقبتی گیاه نخل ماداگاسکار

نیازهای مراقبتی گیاه نخل ماداگاسکار

نیازهای مراقبتی گیاه نخل ماداگاسکار

نور و دما

نخل ماداگاسکار نیازمند نور زیاد و مستقیم خورشید است و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزل ، بهتر است آن را در کنار پنجره های پر نور قراردهید و از نگهداری این گیاه در دمای کم تر از 12 درجه سانتی گراد خودداری کنید.

 

خاک

خاک مورد نیاز گیاه نخل ماداگاسکار ، خاک مشابه گیاهان کاکتوس است. نفوذ پذیری خاک نیز به جلوگیری از پوسیدگی ریشه ها کمک خواهد کرد.

آبیاری

هرچه نخل ماداگاسکار میزان نور و گرمای بیشتری از محیط اطراف خود دریافت کند ، به میزان آبیاری بیشتری نیازمند است . در صورت عدم تامین آب کافی مورد نیاز این گیاه ، برگ های آن خشک شده و از دست خواهند رفت و زمان مناسب برای آبیاری این گیاه مرتبط با خشک شدن سطح خاک آن می ‎باشد. به طور معمول این گیاه هر دو روز یک بار نیازمند آبیاری خواهد بود. استفاده از گلدان های دارای سوراخ های زهکشی به خروج آب اضافی خاک کمک خواهد کرد و لازم به ذکر است که این گیاه در طول فصل سرما ، نیازمند آبیاری کمتری در مقایسه با فصول گرم سال است.

کوددهی

کوددهی نخل ماداگاسکار از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا مواد مغذی مورد نیاز این گیاه، با هر بار آبیاری آن از خاک خارج خواهد شد. کود ، ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی مورد نیاز این گیاه را تامین کرده و به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد. کوددهی مورد نیاز برای این گیاه ، دو مرتبه در ماه در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان و یک بار در ماه در طول فصول سرد سال می‎ باشد. نکته مهم در این زمینه این است که قبل از کوددهی گیاه باید آن را به خوبی آبیاری کنید ، در غیر این صورت امکان سوختن برگ های گیاه وجود خواهد داشت.

هرس کردن

هرس گیاه نخ ماداگاسکار شامل قطع شاخ و برگ های خشک شده و بیش از حد بلند شده آن است. این امر امکان رشد برگ های جدید را برای گیاه فراهم خواهد کرد.

تعویض گلدان

گیاه نخل ماداگاسکار بعد از بالغ شدن نیازمند انتقال به گلدانی بزرگ تر خواهد بود و این امر همچنین امکان بهره مندی از خاکی تازه و سرشاراز از مواد مغذی مورد نیاز رشد این گیاه را فراهم می ‎کند . نکته مهم در این زمینه این است که هنگام انتقال این گیاه به گلدان جدید ، مراقبت باشید تا به ریشه های گیاه آسیبی وارد نشود . پس از انتقال گیاه به گلدان جدید آن را آبیاری کرده و پس از گذشت 3 الی 4 هفته آن را کوددهی کنید.

آفات و بیماری ها

کنه ها و لارو های مگس سفید معمولا گیاه نخل ماداگاسکار را مورد حمله قرار می‎ دهند. این آفات با ایجاد لکه های قرمز بر روی برگ های گیاه شناسایی می ‎شوند.

استفاده از حشره کش های غیر سمی و قارچ کش ها به شکل اسپری به از بین رفتن این آفات کمک خواهد کرد و همچنین استفاده از محلول آب و صابون نیز روش موثر برای از این بردن این آفات است.

در صورت آبیاری بیش از حد این گیاه ، امکان شکسته شدن تنه گیاه وجود خواهد داشت . در این شرایط امکان احیا گیاه وجود نداشته و نخل ماداگاسکار از بین خواهد رفت.

عدم آبیاری کافی این گیاه نیز منجر به زرد شدن برگ های آن خواهد شد.

۱ دیدگاه در “نخل ماداگاسکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.