اخبار و مقالات

هرس سبز یا هرس تابستانه

هرس سبز یا هرس تابستانه چیست؟

هرس یک کار اصولی و علمی است که باغداران سالانه و در زمان‌های معینی برای تقویت درختان و گیاهان انجام می‌دهند. در هرس کردن درختان و گیاهان، شاخ و برگ‌های اضافه را حذف می‌کنند تا گیاه ظاهر، رشد و باروری بهتری داشته باشد. علاوه‌بر رشد و باروری، با انجام هرس شاخه‌های خشک، بد شکل یا قسمت‌های بیمار درخت جدا می‌شوند که باعث رشد شاخه‌های جوان و سالم خواهد شد. هرس کردن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها در یک زمان از سال انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین انواع هرس، هرس سبز است. در ادامه این مطلب به‌طورکامل شرح می‌دهیم که هرس سبز یا هرس تابستانه چیست و چه مزایایی برای گیاهان دارد.

فعالیت درختان بعد از هرس زمستانه آغاز می‌شود و شاخ و برگ‌ها شروع به رشد می‌کنند. در طول فرآیند رشد به جز شاخه اصلی، شاخه‌های فرعی و زائد و برگ‌های زیادی هم شروع به تکثیر می‌کنند که وجود آن‌ها الزامی نیست. رشد شاخ و برگ‌های زائد باعث جلوگیری از رسیدن مواد معدنی و غذایی مورد نیاز به بخش‌های اصلی درخت می‌شود و نتیجه آن کاهش باروری خواهد بود. در همین زمان باغبانان برای پیشگیری از ضعیف شدن درخت، عمل هرس را انجام می‌دهند. ب

در چه بخش‌های از درخت باید هرس سبز انجام داد؟

با حذف شاخه‌ها و گل‌های اضافه، ایجاد زخم در ساقه‌ها و شاخه‌ها و قطع نَرَک‌ها در هرس تابستانه از ضعف درخت جلوگیری شده و رشد و باروری درختان بیشتر می‌شوند. این نوع هرس‌ بیشتر در فصل تابستان انجام می‌شود و به همین دلیل به آن‌ هرس تابستانه هم گفته می‌شود. باغبان‌ها بر اساس تجربه بهترین زمان برای هرس تابستانه، روزهای میانی تابستان را اتنخاب می کنند. در این زمان مواد غذایی و آلی به میزان کافی به بخش‌های مختلف درخت رسیده و ذخیره شده است. بنابراین در طول فرآیند هرس، آسیبی به درخت وارد نشده یا با قطع شاخه‌ها، دچار کمبود مواد معدنی نمی‌شود.

چنین هرسی مقدمه‌ای برای هرس خشک است که در اواخر پاییز صورت می‌گیرد. یکی از قسمت‌های درخت همان شاخه‌هایی هستند که قرار است در پاییز هرس شوند، بنابراین در تابستان هم می‌توانید آن‌ها را قطع کنید.

در زمان هرس کردن باید دقت کنید تا با قطع برخی از قسمت‌های درخت به آن آسیب نرسانید. هرس تابستانه مربوط به بخش‌هایی از درخت به شرح زیر می‌شود:

  • شاخه‌های سبز که رشد سریعی دارند.
  • جوانه
  • برگ
  • گل
  • پاجوش‌ها
  • میوه‌ها
  • نرک‌ها، شاخه های پیر

۱ دیدگاه در “هرس سبز یا هرس تابستانه

  1. مخاطب گفت:

    مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.